The Lavender Roads

Lavender is inextricably linked to Provence. 
Place I was dreaming about and I have always wanted to visit, to see and to feel waving blue-mauve fields of lavender. I became devoted friend of lavender, bouquets, cosmetics, perfumes, aroma diffusers for sleeping, kids love soaps and scented pillows ... not to mention about putting it into craft and creative cuisine this year. 

Waving blue-mauve fields of lavender in Drôme

Previous week I was living and savoring my lavender dream.


Už celé storočia v Provensálsku cestovatelia hľadajú a obdivujú slnko, farby a vône tohto kraja. Po jej návšteve určite budete súhlasiť, že  je neporovnateľná a odídete plní radosti, plní slnka, tisícich vôní, zvukov cikád a plní života. Predstavujem Vám Provensálsko mojími očami:More about Lavender and Lavandin: 
    
More than 30 species are found all over the world. Well known for her therapeutic qualities of lavender - soothing, disinfecting, healing and of course its use in aromatherapy. Two kinds grow wild in Provence: lavender and lavandin. 

Fine or True Lavender 
(Lavandula angustifolia)
found in the arid limestone mountains, growing between 500 and 1800 meters altitude. It is a right place to find lavender honey, made by the bees that frequent the wild purple-budded bushes growing near their hives. Fine lavender is made up of different individual plants, which explains the notion of "population lavender", see picture below. Distillation of fine lavender produces the famous essential oil labelled "lavande fin AOC". It is quite sought after by perfume - makers and laboratories. Production of fine lavender is a French speciality. Spike or Aspic Lavander 
(Lavandula latifolia)
grows on the chalky soil, between 100 and 700 meters altitude. It is not widely grown in France, important fields are in Spain. Spike lavender has a strong camphor smell and use is more restricted, mainly for pharmaceutical industry. 

Due to pollination, fine lavander and spike lavender are naturally interbred, which gives rise to a hybrid:

Lavandin 
( Lavandula latifolia x Lavandula angustifolia)
the qualities inherent to lavandin-homogeneity, hardiness and productivity, have led to strong growth in the lavandin crop, for the soap industry and other industries. 


My favorite and handmade lavender projects of 2014/15
Sirup Lavender
Levanduľový sirupMalebná scenéria mestečka Savoillans, levanduľová oblasť Drôme


Provensálsko a levanduľa neodlučne patria k sebe. Je to miesto, ktoré som si už dlhšie priala navštíviť v čase kde všade rozvoniava levanduľa, vidieť polia zaliaté modro-fialovou farbou pri západe slnka, vychutnáť si atmosféru Provensálska a dozvedieť sa viac o levanduli samej a jej spracovaní. Deti majú radi levanduľové mydlá a keď ich postelne prádlo vonia levanduľou. Samozrejme vrecúška levandule patria k základne výbave každého šuflíka. Tohto roku som na trhu objavila levanduľový med a to ma inšpirovalo ju skúšať i v kuchyni. 
  
Lavandula angustifolia, takzvaná pravá levanduľa, 
ktorá sa pestuje v nadmorskej výške medzi 500 a 1800 m, jej vôňa je veľmi jemná. Je to najvhodnejšie miesto kde nájdete levanduľový med. Táto levanduľa, je veľmi vyhľadávana, na trhu najžiadanejšia a najdrahšia.  Má len jediné steblo s menšími kvetmi, nemá výhonky. Chemicky neošetrená, vtedy je pole nerovnomerné, ktoré sem tam dekorujú iné kvietky ako je to vidieť na fotografií hore, je vhodná na použitie v kuchyni. Na výrobu 1l esenciálneho oleja potrebujete 130 kg levandule. 1 hektár levandule vám môže pri dobrej úrode vyniesť 25 litrov esencialneho oleja. 

obsahuje viac gáfru a využíva sa najviac v lekárskom priemysle. Má rovnako liečivé účinky ako Lavandula angustifolia, ale jej steblo sa rozvetvuje s viacerými kvetmi. Pestuje sa hlavne na Španielských pobrežiach v nadmorskej výške 100 až 700 m. 

Lavandin 
( Lavandula latifolia x Lavandula angustifolia)
ide o hybrid, levanduľu kríženú, ktorá je odolnejšia, voňavejšia a kvety má honosnejšie. Destiláciou dostaneme zo 40 kg lavandinu 1 l extraktu. Z vizuálneho hľadiska levanduľové polia sú takmer identické, krásne rovnaké záhony. Nie je vhodná na medicínske použitie.


Dnes vám ponúkam dva tipy na použite prírodne urobeného levanduľového sirupu. Pri zmiešaní s vodu platí rovnaké pravidlo ako pri naších prírodných sirupoch. Prekvapila ma lahodná a zároveň príjemná vôňa. Nakoľko sladkú vodu v princípe nemusím, skúsim radšej aperitív. Pri príprave aperitívu vynikajúco ochutí suché biele alebo šumivé víno. Veľmi ma prekvapil typ použiť ho pri príprave (krému brulé) Crème brûlée, čo najbližšie vyskúšam.


Lavander Drinks

Traditional one, sirup with water: 
1 volume of sirup for 5 till 7 volumes of water

Kir, aperitif glass:
with brut or champagne

Cheers!

Lavender and its place in the treatment:
- Insomnia (2-3 drops on the pillow), headaches (massage on the temples), stress (5-6 drops in the bath) . Lavender is calming.
- Wounds and burns (1-2 drops), dry eczema (2-3 drops on a cotton to pass on the plates without rubbing), pressure sores, sunburn, insect bites. Lavender is disinfecting and healing.
- Colds and sinusitis (1-2 drops inhalation). 
Lavender is anti-inflammatory agent.
- Sore throat (1-2 drops on a sugar or a spoonful of honey).
- Contractures and rheumatism (a few drops in friction). Lavender is relaxant and calm the pain.
- Lice (1 drop behind the ears Prevention), intestinal parasites (1 drop on a sugar three days of cure). 

Elle trouve sa place dans le traitement : 
- des insomnies (2 à 3 gouttes sur l’oreiller), de l’irritabilité (en diffusion dans l’air), des maux de tête (en massage sur les tempes), du stress (5 à 6 gouttes dans le bain). La lavande est calmante.
- des plaies et brûlures (1 à 2 gouttes), de l’eczéma sec (2 à 3 gouttes sur un coton à passer sur les plaques sans frotter), des escarres, des coups de soleil, des piqûres d’insecte. La lavande est désinfectante et cicatrisante.
- des rhumes et sinusites (1 à 2 gouttes en inhalation). La lavande est anti-infectieuse. 
- des maux de gorge (1 à 2 gouttes sur un sucre ou sur une cuillère de miel).
- des contractures et rhumatismes (quelques gouttes en friction). La lavande est décontractante et calme la douleur.
- des poux (1 goutte derrière les oreilles en prévention), des parasites intestinaux (1 goutte sur un sucre en cure de 3 jours). La lavande est antiparasitaire.

Využitie levandule:

Pre jej upokojujúce účinky na lepšie spanie: 2-3 kvapky na vankúš,
bolesť hlavy: masáž spánkov,
stres: 5-6 kvapiek do kúpela.

Pre jej dezinfekčné účinky je vhodná na preležaniny, spálenie slnkom, uštipnutie hmyzom,
na rany a popáleniny: 1-2 kvapky, 
suchý ekzém: 2-3 kvapky na bavlu priložiť bez trenia.

Pre jej protizápalové účinky na bolesť v krku: 1-2 kvapky na cukor alebo lyžicu medu,
na prechladnutie a zápal nosových dutín: 1-2 kvapky na inhaláciu,
na reumatické bolesti: vmasírovať,
ako prevencia proti všiam: 1 kvapka za uši,
proti črevným parazitom: 1 kvapka na cukor počas trojdňovej kúry.


Naša cesta sa začala oblasťou Drôme.


Vychádzajúc zo známej oblasti Drôme sa pred nami objavila takáto lákavá scenéria, mestečka

SavoillansV údolí medzi pohoriami Ventoux, Lure a známy Luberon sa rozprestierajú nekonečné polia rozvoniavajúcej levandule a ostošesť bzučiachich cikád. Vychádzajúc zo známej oblasti Drôme sa pred nami objavila takáto lákavá scenéria, mestečka Aurel. Naša cesta pokračovala levanduľovou oblasťou Luberon
Welcome at Luberon Lavender Area


We were sharing this view with several painters. Seeing painter in action, certainly stop for irresistible view!View to the picturesque and quiet village Aurel we visited, here are some pics: 

O tento pohľad sme sa delili s niekoľkými maliarmi. Maľovanie obrazov - prezradí atraktívne zákutie s neodolateľným výhľadom. Dodám len toľko, ak uvidíte niekde usalašeného maliara v akcií, určite za zastávku to stáť bude.

Malebné a pokojné mestečko Aurel nás zlákalo svojim čarom, preto sme sa rozhodli ho navštíviť:


Preparing new sachets of lavender I imagine something like this green ivy-berry, metal seatings, white cages...

Keď pripravujem nové vrecúška levandule stále si predstavujem niečo takéto, biele, ťahavý brečnan, kovové zábradlia, sedenie, klietky...
Architecture and natural materials

I was impressed by this house details. Love these shutter captures with the metal clip and hanging decoration with hearts and French cock.

Architektúra a prírodné materiály

Tent dom ma zaujal svojimi detailmi. Kov a kameň. Okenice pri otvorení sa zachytia kovovými príchytkami, kohút a závesná dekorácia so srdiečkami skvelé k sebe ladia. 


Local Provencal products manufactured following traditional recipes

Lokálne provensálske výrobky vyrábane podľa tradičných receptov

Bathroom products
Výrobky do kúpelne ako sprchový gel 


Scented candles

Vonné sviečky v zaujímavom obale

Lavender softener for clothes

Shopping. This time I wanted to try something new and original. It is very easy to get kids to wash hands with Lavender soap, so it was a classic lavender soaps, candles, tea, nature lavender oil and natural softener for clothes for its aromatics and relaxing effects. Whenever changing bed linen I am refreshing with lavender water now!


Levanduľové zmäkčovadlo na posteľné prádlo

Tento krát som chcela vyskúšať aj niečo nové a originálne. Motivovať deti umývať si ruky nemusím, ale veľmi radi a častejšie si umyvajú ruky levanduľovým mydlom. Takže to boli klasické mydlá, prírodné mydlá na škrvny ako aj voda na žehlenie pre jej aromatické a zmäkčujúce účinky. Použíjem ju pri každej výmene posteľného prádla a na osvieženie prestriekam levanduľovou vodou.
Interesting map, just love itMarket-place of Lacoste: Tuesday morning


Sault
Manosque 

Aix-en-Provence
Zber a spracovanie levandule


Hope you like lavender and everything around :D


Post a Comment
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...